Przepis na sukces. Pierwszy Bieszczadzki Festiwal Kulinarny Fot. Violetta Gajek / mojelesko.pl

Przepis na sukces. Pierwszy Bieszczadzki Festiwal Kulinarny Wyróżniony

Lesko i okolice Napisał  %PM, %22 %008 %2016 %23:%Mar wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Galeria 0
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

LESKO. W miniony piątek, 18 marca, w pensjonacie Gawra w Łączkach koło Leska po raz pierwszy w Bieszczadach spotkali się znakomici (i odważni) kucharze, aby wystartować w konkursie organizowanym w ramach I Bieszczadzkiego Festiwalu Kulinarnego.

Smaczne dobrego początki

Z pewnością dla organizatorów zawodów było to wielkie wyzwanie, szczególnie, iż poza rywalizacją kucharzy zawodowych, w ramach leskiego festiwalu odbył się również konkurs kulinarny dla reprezentacji szkół oraz konkurs wystawienniczy kół gospodyń wiejskich. Swoją ofertę prezentowali także producenci żywności i sprzętu gastronomicznego.

Cieszy zatem fakt, iż I Bieszczadzki Festiwal Kulinarny okazał się sporym sukcesem, a imprezę odwiedziło liczne grono gości - zarówno z Leska, jak i okolicznych miejscowości.

- Dziękuję każdemu za zainteresowanie, za obserwacje wydarzenia, za udział, spostrzeżenia i za wsparcie. Jestem pewien, że taka impreza kulinarna ma rację bytu w Bieszczadach i że Lesko świetnie sprawdziło się jako gospodarz festiwalu - mówił pomysłodawca konkursu, Piotr Zbyradowski.


Trzy odsłony

Festiwal miał swoje trzy odsłony - konkurs dla drużyn kucharzy (zawodowych i przedstawicieli szkół), konkurs, w ramach którego swoje wypieki i dania świąteczne prezentowały koła gospodyń wiejskich (z Bezmiechowej Górnej, Łukawicy, Myczkowiec i Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych z Lutowisk) oraz towarzyszące zawodom stałe prezentacje producentów żywności i sprzętu gastronomicznego.

Na pewno zawiedzeni nie byli także goście festiwalu, którzy mogli skosztować i chwalić dziesiątki pięknie podanych i co najważniejsze - bardzo smacznych potraw.


Młodzi mistrzowie

W rywalizacji szkół zmierzyły się drużyny reprezentujące: ZSTiA w Lesku, ZSE w Brzozowie oraz ZS nr 1 w Sanoku. Młodzi kucharze - mimo tremy - świetnie poradzili sobie z presją czasu (wszystkie drużyny zmieściły się w limicie godziny, jaką wyznaczono na przygotowanie potraw), a dania przez nich wyglądały i smakowały znakomicie.

Jury w składzie: Piotr Zbyradowski (przewodniczący), Jacek Paraniak, ksiądz Zenon Bieszczad, Bartłomiej Dufrat, Hubert Giernicki oraz gościnnie Agnieszka Domagała i Tomasz Malinowski miało trudny orzech do zgryzienia... :)

Ostatecznie, w kategorii szkół zwyciężyła reprezentacja ZS nr 1 z Sanoka (Majka Ewelina, Szczepańska Urszula, Słysz Rafał, opiekun - Krzysztof Indyk). Drugie miejsce przyznano uczniom ZSE z Brzozowa (Lidia Górniak, Justyna Tomoń, Sylwia Rębisz - opiekun Agnieszka Wójcik), a trzecią lokatę zajęła drużyna ZSTiE z Leska (Marzena Nowak, Klaudia Stach, Katarzyna Wąchała, opiekun - Andżelika Wojtas-Bibow).


Zawodowcy na starcie

W konkursie zawodowych kucharzy spotkały się cztery dwuosobowe drużyny, reprezentujące Karczmę "Solina" z Soliny, Pensjonat "Caryńska" z Dwernika, Restaurację "Ziko" z Dukli oraz Restaurację "Stare Lisko" z Leska.

Rywalizacja była bardzo wyrównana - każda z drużyn przygotowała interesujące dania, a członkowie jury długo zastanawiali się nad werdyktem.
Zwycięzcami I Bieszczadzkiego Festiwalu Kulinarnego w Lesku zostali reprezentanci Karczmy "Solina" z Soliny - Patryk Madera i Piotr Waląg.
Drugie miejsce przyznano drużynie Restauracji "Stare Lisko" z Leska - Tomaszowi Orłowskiemu i Renacie Płaszczyniec.
Trzecie miejsce zajęli reprezentanci Pensjonatu "Caryńska" z Dwernika - Grażyna Dudka i Jolanta Kuźma, a czwarte miejsce przyznano drużynie Restauracji "Ziko" z Dukli (Maciej Paszek i Miłosz Zimny).

Jak zacięta była to walka niech świadczy fakt, że odrębne wyróżnienie i pochwały wszystkich członków jury zyskał deser przygotowany przez Tomasza Orłowskiego i Renatę Płaszczyniec ze "Starego Liska".

Jury przyznało również nagrodę specjalną dla Sylwii Rębisz za determinację i godną postawę podczas konkursu (pani Sylwia, mimo kontuzji kontynuowała udział w zawodach).

Ważną częścią leskiej imprezy był udział wystawców i sponsorów - przedstawicieli firm: Stalgast, Hortex, Zarzeccy (wspaniałe sery!), Lantamnnen (Schulstad Bakery Solutions), Masarni Zygmunt z Ustrzyk Dolnych, Koral, Dajar, JBB, Prymat, Ren, Jagr, Farm Frites, Karolla, Smak.


Potencjał do wykorzystania

Dekorację zwycięzców konkursu swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele lokalnych samorządów - wiceburmistrz Leska, pani Barbara Krasulak, burmistrz Zagórza - pan Ernest Nowak, wicestarosta Powiatu Leskiego - pan Wiesław Kuzio, wójt gminy Cisna - pani Renata Szczepańska oraz radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego - pani Maria Pospolitak, która zapewniła o swoim poparciu dla idei takiej imprezy i zgłosiła chęć pomocy finansowej dla kolejnej edycji Bieszczadzkiego Konkursu Kulinarnego.

Podsumowując I edycję Bieszczadzkiego Konkursu Kulinarnego można być pewnym, iż leska impreza ma ogromny potencjał rozwojowy i może okazać się znakomitym "produktem eksportowym" miasta i regionu oraz platformą dla spotkań biznesowych restauratorów i handlowców nie tylko z Bieszczad, ale i całego Podkarpacia.
Czy tak się stanie zależeć będzie zarówno od determinacji i talentu organizacyjnego jej pomysłodawców, jak i wsparcia ze strony władz lokalnych samorządów. Oby tak się stało - trzymamy kciuki!

Marek Dusza

Zapraszamy do naszej obszernej GALERII ZDJĘĆ (poniżej tekstu) dokumentującej to wydarzenie :)
Zdjęcia: Violetta Gajek

Czytany 2227 razy Ostatnio zmieniany %PM, %24 %016 %2016 %23:%Mar

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

czwartek, czerwiec, 04, 2020

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik