Wydrukuj tę stronę
Od soboty cała Polska w strefie żółtej, 3,5 mln Polaków w strefie czerwonej Fot. pl.freepik.com

Od soboty cała Polska w strefie żółtej, 3,5 mln Polaków w strefie czerwonej Wyróżniony

AKTUALNOŚCI Napisał  czwartek, 08 październik 2020 20:55 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

POLSKA. Podczas czwatkowej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zostały ogłoszone nowe obostrzenia związane z epidemią covid-19. Najważniejsze, to objęcie - od 10 października - całego kraju ograniczenia strefy żółtej oraz wprowadzenie reguł tzw. czerwonej strefy w 38 powiatach, zamieszkanych w sumie przez ok. 3,5 mln ludzi.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek, że ze względu na gwałtownie rosnącą liczbę osób zarażonych koronawirusem, cała Polska od soboty zostanie włączona do strefy żółtej. W związku z tym wszyscy musimy liczyć się z nowymi obostrzeniami, m.in. z noszeniem maseczek na ulicach.
Wprowadzane ograniczenia mają spowolnić epidemię, aby polski system opieki medycznej był w stanie zapewnić opiekę wszystkim potrzebującym.

Premier podkreślał, że po analizie danych epidemiologicznych, nawet bez ogłoszonych dziś decyzji, w strefie żółtej byłoby już około 100 powiatów, dlatego zdecydowano się na całościowe rozwiązanie, obejmując nią obszar całego kraju.
Statystyki spowodowały także, że najostrzejsza, czerwona strefa od 10 października obejmie 38 powiatów, zamieszkanych przez ok. 3,5 mln Polaków.

Strefa żółta

Najważniejszym obowiązkiem dla wszystkich (i ze strefy żółtej, i czerwonej) będzie konieczność zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Za nieprzestrzeganie tej zasady możemy dostać mandat. Zwolnione z niej są osoby posiadające odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument poświadczający o niepełnosprawności niepozwalającej na używanie tych środków ochronnych.

W żółtej strefie trzeba będzie nosić maseczkę również w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej (np. sklepach, urzędach), świątyniach (w uroczystościach na zewnątrz oprócz maseczek konieczny jest dystans 1,5 m), galeriach handlowych i obiektach usługowych. Maseczki czy przyłbice nie będą wymagane na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego i plaży.

Maksymalna liczba uczestników imprez okolicznościowych, np. wesel, wynosi w strefie żółtej 100 (nie licząc obsługi). I to ograniczenie zacznie obowiązywać z tygodniowym okresem dostosowawczym, czyli 17 października.

W zgromadzeniach będzie mogło wziąć udział maksymalnie 150 osób. Konieczny dystans 1,5 m i maseczki. Wymagana odległość pomiędzy jednym a drugim zgromadzeniem to 100 m.

Zakazana (jak wynika z komunikatu Ministerstwa Zdrowia - także w strefach żółtych) będzie działalność dyskotek i klubów nocnych, a także organizowania miejsc do tańca w innych zamkniętych pomieszczeniach.

Jeśli chodzi o transport zbiorowy, to w autobusach czy pociągach będzie można zająć wszystkie miejsca siedzące lub 50 proc. miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.
W lokalach gastronomicznych będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 mkw., a na imprezach sportowych i kulturalnych dopuszczalna liczba widzów to maksymalnie 25 proc. Również trzeba będzie zakryć nos i usta.
W przypadku wydarzeń na świeżym powietrzu, limit osób wynosić będzie 100, ale nie więcej niż 1 osoba na 5 mkw.

W salonie fryzjerskim czy u kosmetyczkibędzie mogła znajdować się tylko obsługa i klienci. Film w kinie obejrzymy w maseczce, a limit miejsc dla widzów to 25 proc. W siłowniach będzie mogła znajdować się jedna osoba na 7 mkw., a na basenach 75 proc. maksymalnej liczby osób.

Czerwona strefqa

Od 10 października reguły tzw. czerwonej strefy będą obowiązywały w 38 powiatach w całej Polsce. Będą to powiaty: aleksandrowski oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie), janowski, łęczyński oraz włodawski (woj. lubelskie), bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski (woj. łódzkie), limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański (woj. małopolskie), otwocki oraz szydłowiecki (woj. mazowieckie), oleski (woj. opolskie) dębicki oraz mielecki (woj. podkarpackie), białostocki, zambrowski oraz Suwałki (woj. podlaskie), kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot (woj. pomorskie), kłobucki (woj. śląskie), kielecki oraz Kielce (woj. świętokrzyskie), bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki (woj. warmińsko-mazurskie), krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński (woj. wielkopolskie) oraz Koszalin (woj. zachodniopomorskie).

Osoby, których miejsce zamieszkania obejmie czerwona strefa, mają otrzymać stosowny komunikat SMS-owy z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Ministerstwo Zdrowia ogłasza dany powiat czerwoną strefą, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni było ponad 12 nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców.

W strefach czerwonych lokale gastronomiczne będą mogły być czynne wyłącznie do godziny 22.00 (z wyjątkiem wydawania dań na wynos i na dowóz). W czerwonych strefach obowiązywać będzie też całkowity zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych, ale z jednym wyjątkiem - w kinach zajęte będzie mogło być co czwarte miejsce.
Od 17 października zajdą także ważne zmiany w organizacji imprez okolicznościowych. W czerwonych strefach m.in. w weselach, chrzcinach itp. będzie mogło brać udział najwyżej 50 osób, w pozostałych regionach kraju - maksymalnie 75.

Pełna informacja o wszystkich obostrzeniach dla strefy żółtej i czerwonej - TUTAJ

STREFY - ŻÓŁTA I CZERWONA - od. 10 października br. (mapa)

 

mapa.obszary.covid

Czytany 71 razy