Leska nekropolia - miejsce spoczynku hrabiego Marchockiego. Wehikuł Czasu opowiada Wyróżniony

Historia Leska Napisał  sobota, 31 październik 2020 22:41 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

LESKO, PODKARPACIE. Dziś zapraszamy na kolejną podróż w przeszłość śladami Wehikułu Czasu, który starymi fotografiami opowiada historie ludzi i miejsc minionych. Z racji daty, do której nie sposób się nie odnieść, odwiedzimy dziś leską nekropolię.

W leskiej, najstarszej części cmentarza wśród zabytkowych nagrobków znajdziemy bardzo stary grób z metalową barierką, wręcz wrośniętą w czuwające przy nim wiekowe tuje. Mało kto z przechodzących pochyla się, aby odczytać ledwo widoczną tablicę znajdującą się tuż przy ziemi na kamiennym cokole, poświęconą hrabiemu Julianowi Janowi Ścibor-Marchockiemu.
Hrabia Marchocki z Marchocic (h. Ostoja) urodził się 13 lutego 1858 r. w miejscowości Lubomiła k. Odessy. W roku 1880 zawarł związek małżeński z Jadwigą Jaksa-Małachowską z Małachowa - herbu Gryf (1862-1916). Zmarł w Lesku dnia 3 czerwca 1928 r. w wieku 70 lat i został pochowany na naszym cmentarzu. Do grobu hrabiego złożono również ciało jego wnuka Janusza.
Jeżeli ktoś wie coś więcej na temat losów hrabiego - administratorka grupy Wehikuł Czasu zachęca do uzupełnienia jego historii.

Zdjęcie niekoloryzowane - Julian Ścibor-Marchocki z Marchocic h. Ostoja, 1858-1928. Zbiory z albumu Wielcy.pl. Wykonanie zdjęcia datowane jako rok 1925.
Zdjęcie Hrabiego pobrane poglądowo w celu niekomercyjnym i tylko jako dowód historii związanej z naszym miastem Lesko z Serwisu genealogiczne Sejm-Wielki.pl (czyli Genealogia Potomków Sejmu Wielkiego) i Wielcy.pl (czyli Wielka Genealogia Minakowskiego). Serwis tworzy Marek Jerzy Minakowski, za co możemy być wdzięczni. Pan Marek również będzie wdzięczny za każdą nową wiadomość.
Zdjęcia cmentarne oraz opis B.M.C

Od red.: Post opracowany na podstawie informacji zamieszczonej w grupie Wehikuł Czasu - dziękujemy jej autorce - Barbarze Mrozek Chrobak.

nagrobek3

nagrobek1

nagrobek4

Czytany 938 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 01 listopad 2020 08:54

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.