Wydrukuj tę stronę
Historia zatrzymana w kadrze: niemieckie wojska w Lesku - wrzesień 1939 Fot. ze zbiorów B. Bocheńskiego

Historia zatrzymana w kadrze: niemieckie wojska w Lesku - wrzesień 1939 Wyróżniony

Historia Leska Napisał  poniedziałek, 22 marzec 2021 20:33 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

LESKO, PODKARPACIE. Chyba nie ma lepszych "nauczycieli" historii Leska, jak stare fotografie i dokumenty odnalezione w archiwach mieszkańców naszego miasta. Zdjęcie zamieszczone niedawno w facebookowym "Wehikule czasu", należące do zbiorów pana Benedykta Bocheńskiego, to prawdziwa perełka.

Ta cenna fotografia przedstawia żołnierzy Wehrmachtu przy leskim kościele. Data wykonania zdjęcia - wrzesień 1939 r. Można zatem z dużym prawdopodobieństwem zakładać, iż były to jednostki niemieckie przygotowujące się do opuszczenia Leska.
Niemcy wkroczyli do miasta 10 września, ale ich stacjonowanie nie trwało długo. Ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow ustanawiały na tych terenach granicę niemiecko-rosyjską, a Lesko trafiło pod okupację sowiecką. Dlatego jednostki niemieckie już 28 września opuściły miasto, udając się do garnizonu w Sanoku, a dzień później Lesko zostało zajete przez Armię Czerwoną.
Sowiecka okupacja Leska trwała do 22 czerwca 1941 r. 27 czerwca 1941 r. miasto zostało zdobyte przez oddziały słowackie współdziałające z Niemcami. Po przejęciu Leska przez okupanta hitlerowskiego, zamek leski stał się siedzibą dowództwa garnizonu.

Dziękujemy panu Benedyktowi Bocheńskiemu za zgodę na umieszczenie fotografii na stronie portalu mojelesko.pl

niemcy lesko1939

Czytany 495 razy