Wydrukuj tę stronę

Komańcza zaprasza na Przegląd Filmów Karpackich Wyróżniony

Kino, Teatr Napisał  wtorek, 22 wrzesień 2020 18:33 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(1 głos)

KOMAŃCZA, BIESZCZADY. Trzy  interesujące filmy, ukazujące postaci  związane z Podkarpaciem zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego Przeglądu Filmów Karpackich, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 26 września w Komańczy. Początek - godz. 18.30.

W plenerowym "kinie", na placu nad rzeką Osławą w Komańczy zaprezentowane zostaną trzy filmy z cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”, zrealizowane przez krośnieńską Telewizję "Obiektyw". Opowiadają one o wybitnych ludziach i wydarzeniach z naszego regionu: „Łukasiewicz - nafciarz, romantyk”, „Nikifor, moje drugie imię” oraz „Jako w niebie, tak i w Komańczy”.

Pierwszy z filmów - „Łukasiewicz - nafciarz, romantyk”, to  fabularyzowany dokument o twórcy przemysłu naftowego Ignacym Łukasiewiczu. Ignacy Łukasiewicz zapisał się w historii jako utalentowany wynalazca, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji. Warto zapamiętać, iż nie byłoby dziś najważniejszego przemysłu światowego, gdyby nie geniusz Ignacego Łukasiewicza, którą opracował skuteczną rafinację ropy naftowej.

Nikifor, moje drugie imię”, to opowieść o Nikiforze Krynickim, malarzu, który został zaliczony do światowej czołówki malarzy prymitywnych. Nikifor przez długi czas uważany był za upośledzonego psychicznie kalekę. Ostatnie miesiące życia spędził w Sanatorium Gruźliczym w Foluszu, gdzie powstało wiele jego prac.
Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Najwybitniejsze z nich, zdaniem znawców, pochodzą z lat 20. i 30. XX wieku. Wtedy określił zarówno swoje zainteresowania ikonograficzne, jak i estetyczne.

Trzeci z filmów - „Jako w niebie, tak i w Komańczy” - to fabularyzowany dokument przedstawiający sylwetkę prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, który był internowany w Komańczy i tam napisał tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. Scenariusz filmu został opracowany w oparciu o archiwalne materiały dotyczące życia prymasa.

Film przybliża codzienne życie prymasa, ale przede wszystkim przypomina, jak doszło do powstania niezwykłego dzieła, Ślubów Jasnogórskich.


W trakcie sobotniego przeglądu zostaną również nagrodzeni laureaci konkursu: „Mój EKOludzik”.

Organizatorem przeglądu jest Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy.

PRZEGLAD.FILMY.Komancza

Czytany 106 razy