czwartek, grudzień, 12, 2024

Super User


W regionie: UWAGA! Są możliwe ćwiczenia wojskowe na terenie gminy Ustrzyki Dolne

Komunikat urzędu miasta w Ustrzykach Dolnych:

"Współczesne wyzwania bezpieczeństwa intensyfikują konieczność prowadzenia przez Siły Zbrojne RP oraz naszych partnerów z Paktu Północnoatlantyckiego ćwiczeń wojskowych. Ćwiczenia prowadzone są w różnych obszarach naszego państwa w systemie narodowym oraz sojuszniczym z wykorzystaniem sił i środków polskich oraz sił NATO.

W związku z tym informujemy, że pomimo iż nasza gmina nie jest miejscem scenariuszowo przewidzianym do realizacji ćwiczeń, to została jednak wytypowana jako jeden z alternatywnych (bieżąco dostosowywanych do zmieniającego się scenariusza przedsięwzięć) kierunków przenikania ćwiczących pododdziałów.
Może więc dojść do sytuacji, w której mieszkańcy gminy zaobserwują obecność żołnierzy lub sprzętu wojskowego. Istnieje także prawdopodobieństwo przemieszczania się przez teren gminy pojedynczych pojazdów wojskowych, przelotów na niskich wysokościach środków latających (także w godzinach nocnych), skoków spadochronowych i innej aktywności wojskowej.

Prowadzenie ćwiczeń przewidziane jest do 5 lipca 2015 r. Liczymy na zrozumienie oraz wsparcie dla Sił Zbrojnych, Których działanie służy zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa obywateli".

(md)

Źródło: UMiG Ustrzyki Dolne


Fundacja Książąt Lubomirskich przekaże granty i stypendia dla najzdolniejszych uczniów m.in. z powiatów - sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego

Fundacja Książąt Lubomirskich przekaże granty i stypendia dla najzdolniejszych uczniów i studentów w wieku pomiędzy 18 a 24 rokiem życia z Podkarpacia, między innymi z powiatów: sanockiego, bieszczadzkiego i leskiego. Prezes fundacji Jan Lubomirski-Lanckoroński odwiedził Urząd Miasta w Sanoku.


W regionie: Uwaga remont szlaku z Wołosatego na Tarnicę!

Bieszczadzki Park Narodowy informuje, iż trwa remont szlaku turystycznego prowadzącego z Wołosatego na Tarnicę.

Intensywny ruch turystyczny i spływająca szlakiem woda opadowa spowodowały bardzo dużą erozję stoków wzdłuż ścieżek. W wielu miejscach powstały rowy erozyjne zagłębione do ok. 1 m i o szerokości blisko trzech metrów.
Woda wypłukała uruchomione butami drobniejsze frakcje pokrywy glebowej, pozostawiając gruby i ruchomy gruz kamienny utrudniający chodzenie, co powodowało, że turyści omijając takie miejsca wydeptywali nowe ścieżki niszcząc chronioną roślinność.
Do pogorszenia sytuacji przyczyniały się też powtarzane, co roku masowe wejścia na rozmiękczone mokre szlaki w okresie przedwiośnia - w Wielki Piątek - ok. 4 tys. osób.

Konieczność generalnego remontu zaistniała już ponad 6 lat temu. Park uzyskał na ten ważny cel środki dopiero w 2014 roku, a realizowane prace mają wielkie znaczenie dla ochrony przyrody BdPN na najbardziej uczęszczanym szlaku turystycznym.

W piętrze leśnym budowane są stopnie kamienne, kładki drewniane, progi przeciwerozyjne i bariery ochronne. Na połoninach najsilniej zniszczone odcinki będą zabezpieczone dębowymi progami przeciwerozyjnymi o szerokości ok. 2,5 metra.
Pomiędzy nimi z materiału kamienno-ziemnego utworzone zostaną odpowiednio wyprofilowane stopnice. Po bokach szlaku powstaną bariery ok. 1 m wysokości wykonane z tyczek z włókna szklanego i taśmy z napisami. Stare zabezpieczenia ochronne są demontowane, a w ich miejsce do końca czerwca powstaną nowe. Mają one zabezpieczyć otoczenie przyrodnicze szlaku przed rozdeptywaniem i erozją oraz ułatwić zwiedzającym poruszanie się.

Całość prac finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. BdPN nie chce zamykać szlaku na czas remontu. Obecnie (II połowa maja) szybki postęp prac powstrzymuje zmienna, deszczowa pogoda. Prosimy zatem o ostrożność i zwracanie szczególnej uwagi przy przechodzeniu przez miejsca, gdzie obecnie trwają prace remontowe. Podobne prace będą prowadzone w lipcu i sierpniu na stromym odcinku szlaku prowadzącym z Przełęczy Goprowskiej w kierunku Krzemienia.

(f)

Źródło: BdPN


Puchar Bieszczad tym razem dla Leska

W sobotę 23 maja w Lesku została rozegrana VII edycja Samorządowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Bieszczadów.

Mimo że był to turniej amatorów, jego poziom był wysoki, a rozgrywane mecze bardzo emocjonujące. Wszystkie zespoły grały ambitnie, zaś najważniejsza była dobra zabawa i sportowa rywalizacja.

W turnieju uczestniczyły 3 drużyny: Powiat Bieszczadzki, Powiat Leski i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Ostatecznie w turnieju zwyciężyli samorządowcy Powiatu Leskiego, drugie miejsce zajął Powiat Bieszczadzki, a trzecie - Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Ideą rozgrywek samorządowych, które doczekały się już VII edcyji, jest szerzenie rekreacji wśród pracowników samorządowych oraz dążenie do umocnienia sportowej współpracy pomiędzy samorządami.

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwał Bartosz Usyk.

Cała galeria znajduje się na stronie UMiG.

(f)

Źródło i zdj.: UMiG Lesko




Spłonął domek letniskowy - straty oszacowano na ok. 300 tys. zł
   
Policjanci z leskiej komendy wyjaśniają okoliczności pożaru, do jakiego doszło w sobotę w miejscowości Wetlina. W wyniku działania ognia spłonął domek letniskowy będący własnością mieszkańca Warszawy.
 
O pożarze domku letniskowego powiadomili turyści z Warszawy, znajomi właściciela od którego wynajęli domek. Wracając z górskiej wędrówki zauważyli dym wydobywający się znad domku i powiadomili straż pożarną.
 
Domek doszczętnie spłonął, a straty wstępnie oszacowano na około 300 tys.zł. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia.

(f)

Źródło: KPP Lesko


W regionie: Już 46 kierowców z regionu straciło prawa jazdy

Podkarpaccy policjanci podsumowali pierwszy tydzień obowiązywania nowych przepisów, które zaostrzyły sankcje wobec kierowców rażąco przekraczających dopuszczalną prędkość. W tym czasie 46 kierowców straciło swoje prawa jazdy.

Od 18 maja obowiązują nowe przepisy zaostrzające sankcje wobec kierujących pojazdami, którzy popełnią najcięższe naruszenia w ruchu drogowym, polegające w szczególności na kierowaniu pojazdem w stanie nietrzeźwości, powodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rażącym przekraczaniu dopuszczalnej prędkości, czy kierowaniu pojazdem pomimo nieposiadania do tego stosownych uprawnień.

W ciagu zaledwie siedmiu dni, policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawa jazdy 46 kierującym, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h. Przez najbliższe 3 miesiące nie będą mogli wsiąść za kierownicę. Ponadto każdy z nich został ukarany mandatem karnym i punktami.

Rekordzista zatrzymany przez policjantów z Sanoka jechał w obszarze zabudowanym z prędkością 136 km/h. Natomiast 29-letni mieszkaniec powiatu stalowowolskiego jako pierwszy pożegnał się z uprawnieniami na 6 miesięcy. Wsiadł za kierownicę samochodu, mimo że kilka dni wcześniej funkcjonariusz zatrzymał mu prawo jazdy za zbyt szybką jazdę.

W Stalowej Woli uprawnienia do kierowania za nadmierną prędkość stracił motocyklista. Prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym zatrzymali kierującym także policjanci z: Krosna, Przemyśla, Jasła i Niska.

(f)

Źródło: KWP