środa, czerwiec, 19, 2024

Każdy zawód ma swoje gwiazdy, wybitnych przedstawicieli, ludzi którzy swoim zaangażowaniem, wiedzą i talentem wprost zachwycają i wzbudzają powszechny szacunek. Nie inaczej dzieje się w przypadku zawodu lekarza. Przykłady można by mnożyć i to cieszy. Niestety nawet najbardziej szacowna profesja nie jest w stanie ustrzec się przed tymi najpośledniejszymi wykonawcami zawodu, którzy trwają dzięki sprzyjającym okolicznościom i zaniechaniu reakcji.


Nie pierwszej młodości blok mieszkalny wita nas zaskakująco współcześnie wyremontowaną klatką schodową. Wspinając się mozolnie ku górze, mijając kolejne drzwi i piętra, docieramy do mieszkania Arka Pięty. To cel naszej wędrówki. Przekraczając jego próg, niczym Alicja Lewisa Carrolla, pozostawiamy za sobą codzienność i stajemy po drugiej stronie lustra, a zwyczajne życie zamienia się w niezwykłą transkrypcję uczuć, samotności i ludzkiej słabości artysty,  wyrażającego siebie w sposób nam niedostępny.


Z przyjemnością otwieramy "drzwi" naszego portalu dla mieszkańców Leska i miło nam dziś zaprezentować wspomnienie pana Franciszka Kusala poświęcone niezwykłemu miejscu naszego miasta - Skale Wolańskiej.


Siódme - nie kradnij. Ptasiej budki też

czwartek, 10 czerwiec 2021 15:45 Napisał

To był udany konkurs. Jury, wyłaniające najładniejszą budkę dla ptaków miało naprawdę trudne zadanie, bo wszystkie nadesłane budki były piękne i dowodziły, że nasi czytelnicy nie są obojętni na potrzeby skrzydlatych sąsiadów. Po zakończeniu konkursu wszystkie nadesłane budki zawiesiliśmi na drzewach, tworząc swego rodzaju "konkursową alejkę". Liczyliśmy, że jeśli nie tej wiosny, to już następnej ptasi lokatorzy zasiedlą przytulne domki. I nadal mamy takie przekonanie, jednak okazało się, że jedną z naszych budek skradziono. Zatem - panie złodzieju - chcemy wierzyć, że kradnąc naszą budkę umieściłeś ją na drzewie, aby służyła ptakom. Ale, jakby nie spojrzeć na intencje, gdzieś tam powinno odzywać się niewygodne dla wielu siódme - nie kradnij...

Poniżej prezentujemy zdjęcie skradzionej budki.

 budka.kradziez


Świat pani Janiny cz.2. Pasja tworzenia

wtorek, 13 kwiecień 2021 19:41 Napisał

Druga część rozmowy z panią Janiną Biega, wieloletnią nauczycielką matematyki w szkole podstawowej w Tyrawie Solnej, Hoczwi, Lesku i Bezmiechowej.


LESKO, PODKARPACIE. Niewiele jest małych, podkarpackich miast, które mogą się pochwalić tak bogato opisanymi dziejami historycznymi, jak Lesko. Zawdzięczamy to wiedzy, wytrwałości i tytanicznej pracy jednego człowieka. 30 marca mija 32 rocznica śmierci Józefa Budziaka, wieloletniego dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Lesku, znakomitego nauczyciela, historyka i kronikarza dziejów naszego miasta.


Spotkania karpackie - leskie judaica. Zaproszenie

wtorek, 23 marzec 2021 14:29 Napisał

BIESZCZADY, PODKARPACIE. Towarzystwo Karpackie zaprasza  na kolejne „SPOTKANIE KARPACKIE ONLINE” w czwartek, 25 marca 2021 r. o godz. 19.00. Tym razem Andrzej Potocki, historyk i dziennikarz, autor ponad trzydziestu książek o tematyce bieszczadzkiej i o historii społeczności żydowskiej oraz ruskich grup etnograficznych zamieszkujących Podkarpacie opowie m.in. o społeczności żydowskiej w Bieszczadach oraz o słynnych cadykach z rodu Horowitzów i Rubinów.


LESKO, PODKARPACIE. Chyba nie ma lepszych "nauczycieli" historii Leska, jak stare fotografie i dokumenty odnalezione w archiwach mieszkańców naszego miasta. Zdjęcie zamieszczone niedawno w facebookowym "Wehikule czasu", należące do zbiorów pana Benedykta Bocheńskiego, to prawdziwa perełka.


Świat pani Janiny cz.1. Pasja nauki

środa, 17 marzec 2021 17:54 Napisał

Rozmowa z panią Janiną Biega, wieloletnią nauczycielką matematyki w szkole podstawowej w Tyrawie Solnej, Hoczwi, Lesku i Bezmiechowej.

Matematyka nie była jej pierwszą miłością, raczej wyborem "z rozsądku", ale nigdy tego wyboru nie żałowała. Z pewnością wdzięczne są jej za ten matematyczny "romans" pokolenia uczniów, którzy mieli szansę poznawać trudny świat cyfr, algorytmów i funkcji ukazany oczami pani Janiny. A że ścisłemu umysłowi towarzyszyły również talenty artystyczne, są dziś wśród nas jej podopieczni, którzy mieli okazję usłyszeć i samodzielnie tworzyć matematyczne... rymowanki i fraszki.


W najbliższy wtorek, 9 marca o godz. 20.55 na kanale TVP 1 swoją premierę będzie miała produkcja Telewizji Obiektyw - „Jako w niebie, tak i w Komańczy”, którą wsparła m.in. gmina Lesko.


Strona 1 z 5