Spotkania karpackie - leskie judaica. Zaproszenie

Historia Leska Napisał  wtorek, 23 marzec 2021 14:29 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

BIESZCZADY, PODKARPACIE. Towarzystwo Karpackie zaprasza  na kolejne „SPOTKANIE KARPACKIE ONLINE” w czwartek, 25 marca 2021 r. o godz. 19.00. Tym razem Andrzej Potocki, historyk i dziennikarz, autor ponad trzydziestu książek o tematyce bieszczadzkiej i o historii społeczności żydowskiej oraz ruskich grup etnograficznych zamieszkujących Podkarpacie opowie m.in. o społeczności żydowskiej w Bieszczadach oraz o słynnych cadykach z rodu Horowitzów i Rubinów.

Gmina żydowska w Lesku, najstarsza w Ziemi Sanockiej, istniała już w I poł. XVI w. i należeli do niej początkowo także Żydzi z Baligrodu, Lutowisk i Sanoka. W Lesku zachowała się synagoga z I poł. XVIII w. oraz cmentarz żydowski z ponad 2 tysiącami nagrobków, w tym 72 z XVI i XVII w., a najstarszy z 1548 r. Z Baligrodu i Leska wywodzi się ród Horowitzów i Rubinów, słynnych na całą Galicję zachodnią cadyków. Ich dynastię rozpoczął Naftali Ropczycer pochowany w Łańcucie. Jego potomkowie byli cadykami i rabinami w kilkudziesięciu miastach Polski, na Ukrainie, w Rumunii i na Węgrzech. Współcześnie są także cadykami w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Na żydowskim cmentarzu w Lesku zachował się grób Menachema Mendla Rubina, którego trzej synowie przyjęli nazwisko Horowitz, a jeden pozostał przy nazwisku Rubin.
---
W spotkaniu będzie można uczestniczyć w dwojaki sposób: jako uczestnik na platformie Zoom lub jako obserwator transmisji na żywo na YouTube.
Aby aktywnie uczestniczyć w spotkaniu należy przesłać zgłaszanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 23 marca. W ciągu 24 godzin przesłany zostanie link do zalogowania. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Natomiast transmisja na YouTube będzie dostępna bez ograniczeń na kanale Towarzystwa Karpackiego (w wyszukiwarce YouTube należy wpisać „Towarzystwo Karpackie”).

Bliższe informacje na www.karpaccy.pl oraz FB Towarzystwo Karpackie.fv

spotkanie.karpackie.judaika

Czytany 320 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

poniedziałek, wrzesień, 27, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik