środa, czerwiec, 19, 2024

Historia jednego zdjęcia

poniedziałek, 18 kwiecień 2022 18:58 Napisał

Ten sympatyczny 3-latek odważnie pozujący do zdjęcia na koniu, to pan Bolesław Półchłopek, dzięki któremu weszliśmy w posiadanie fotografii wykonanej w naszym mieście niemal 90 lat temu, około roku 1934.


Zanim znikną z naszych ulic...

poniedziałek, 21 marzec 2022 13:07 Napisał

Powoli odchodzą w przeszłość. Jak londyńskie czerwone budki telefoniczne, nasze "słupy" ogłoszeniowe, wciąż obecne jeszcze w małych miasteczkach prowincji, będą po cichu znikać z przestrzeni miejskiej. Nie każdemu się podobają, ale warto zachować ich obraz na pamiątkowej fotografii.

Fot. Violetta Gajek


LESKO, PODKARPACIE. Zamek leski nierozerwalnie wiąże się z historią naszego miasta. Jego początki sięgają pierwszej połowy XVI w. Choć nie oszczędzone mu były różnorakie zawieruchy wojenne, pożary i zmiany właścicieli, jednak... przetrwał do czasów nam współczesnych. Dziś, pamiętając dawnych mieszkańców, jest przede wszystkim atrakcją turystyczną, a także obiektem hotelowym.


LESKO, PODKARPACIE. Dziś zapraszamy na krótki spacer i spojrzenie na historię okolic leskiej synagogi i tzw. małego rynku oraz fontanny.


Wczoraj i dziś - Lesko na fotografii

piątek, 13 listopad 2020 09:15 Napisał

LESKO, PODKARPACIE. Lubimy wspominać. Lubimy zerkać w przeszłość - trochę z tęsknoty, za tym, co już za nami, a trochę, by odnaleźć w niej ślady współczesnych nam czasów. Dzięki miłośnikom starej fotografii i historii naszego miasta, a niejednokrotnie dzięki "zwykłym" mieszkańcom Leska, posiadającym w rodzinnych archiwach prawdziwe perełki - fotografie dokumentujące ludzi, wydarzenia i miejsca, które można dziś na nowo odkryć, staramy się pokazywać, jak zmienia się Lesko. Bywa, że są to zmiany bardzo duże, ale czasami są one - mimo upływu lat - stosunkowo niewielkie - ot, nowy chodnik, zieleń, asfalt - wszystko to pięknie pokazuje ciągłość historii i więź pokoleń.


Spojrzenie w przeszłość - Lesko na starych kartach

poniedziałek, 27 kwiecień 2020 20:24 Napisał

LESKO, PODKARPACIE. Dzięki wielu pasjonatom historii i miłośnikom naszego miasta, mimo upływu czasu, nadal możemy wracać do czasów minionych Leska. Nawet stare kartki pocztowe mogą stanowić cenne źródło informacji o historii Leska, o czasach, które - choć już minione - nadal odciskają swoje piętno na ludziach nam współczesnych.


LESKO, PODKARPACIE. Marcowy atak chłodów i śnieżyc przypomniał wszystkim, że choć wiosna tuż-tuż, wciąż możemy solidnie odczuć "oddech" odchodzącej zimy. Warto przy tym pamiętać, że kiedy zimno doskwiera nam, ludziom, chłód i śnieg utrudniają życie również zwierzętom, m.in. ptakom, które potrzebują dokarmiania. Nie żałujmy zatem ziarenek do karmników, a w zamian być może będziemy mieli okazję ujrzeć przy ptasich "stołówkach" naprawdę niezwykłych pierzastych gości.


Na progu zimy... Pierwszy śnieżny dzień w Lesku

poniedziałek, 04 grudzień 2017 05:56 Napisał

LESKO, PODKARPACIE. Zima niekoniecznie musi budzić złe skojarzenia. Jej nadejście, choćby tylko przez jeden dzień może zachwycić największych nawet malkontentów. Dziś spróbujmy spójrzeć na nasze miasto po trosze oczyma fotografa, poety i dziecka...


Lesko - cztery pory roku... Film

piątek, 03 marzec 2017 22:13 Napisała

LESKO, BIESZCZADY, PODKARPACIE. Z przyjemnością zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu,  którego bohaterem jest nasze miasto. Trzeba przyznać, że potrafi wyglądać urokliwie... Zatem - narzekania zostawmy na "potem" i spójrzmy na Lesko ot tak, po prostu, dostrzegając urodę i klimat tego "naszego" miejsca na Ziemi...

Autorem filmu jest TV Obiektyw.


Miasto ze snu się budzi...

niedziela, 29 styczeń 2017 17:39 Napisał

LESKO. Piękny film ukazujący wschód słońca nad naszym miastem zamieściło SkyStudio. Zapraszamy do krótkiej podróży i spojrzenia na Lesko z lotu ptaka... :)


Strona 1 z 2