poniedziałek, lipiec, 15, 2024

Historia zatrzymana w kadrze: niemieckie wojska w Lesku - wrzesień 1939 Fot. ze zbiorów B. Bocheńskiego

Historia zatrzymana w kadrze: niemieckie wojska w Lesku - wrzesień 1939 Wyróżniony

Historia Leska Napisał  poniedziałek, 22 marzec 2021 20:33 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

LESKO, PODKARPACIE. Chyba nie ma lepszych "nauczycieli" historii Leska, jak stare fotografie i dokumenty odnalezione w archiwach mieszkańców naszego miasta. Zdjęcie zamieszczone niedawno w facebookowym "Wehikule czasu", należące do zbiorów pana Benedykta Bocheńskiego, to prawdziwa perełka.

Ta cenna fotografia przedstawia żołnierzy Wehrmachtu przy leskim kościele. Data wykonania zdjęcia - wrzesień 1939 r. Można zatem z dużym prawdopodobieństwem zakładać, iż były to jednostki niemieckie przygotowujące się do opuszczenia Leska.
Niemcy wkroczyli do miasta 10 września, ale ich stacjonowanie nie trwało długo. Ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow ustanawiały na tych terenach granicę niemiecko-rosyjską, a Lesko trafiło pod okupację sowiecką. Dlatego jednostki niemieckie już 28 września opuściły miasto, udając się do garnizonu w Sanoku, a dzień później Lesko zostało zajete przez Armię Czerwoną.
Sowiecka okupacja Leska trwała do 22 czerwca 1941 r. 27 czerwca 1941 r. miasto zostało zdobyte przez oddziały słowackie współdziałające z Niemcami. Po przejęciu Leska przez okupanta hitlerowskiego, zamek leski stał się siedzibą dowództwa garnizonu.

Dziękujemy panu Benedyktowi Bocheńskiemu za zgodę na umieszczenie fotografii na stronie portalu mojelesko.pl

niemcy lesko1939

Czytany 1822 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.