Świat pani Janiny cz.2. Pasja tworzenia Fot. Violetta Gajek / mojelesko.pl

Świat pani Janiny cz.2. Pasja tworzenia

PUBLICYSTYKA Napisał  wtorek, 13 kwiecień 2021 19:41 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Galeria 0
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Druga część rozmowy z panią Janiną Biega, wieloletnią nauczycielką matematyki w szkole podstawowej w Tyrawie Solnej, Hoczwi, Lesku i Bezmiechowej.

Choć nauczanie matematyki było przez wiele lat najważniejsze w jej życiu, pani Janina Biega szybko odkryła w sobie i drugą, równie silną pasję - tworzenie artystycznych przedmiotów, rysunek i malarstwo.
Swój talent plastyczny przez lata przelewała na papier, "zamykała" w oryginalności tworzonych przez nią ozdób, niepowtarzalności pomysłów i pięknie barw. - Nieco talentu odziedziczyłam chyba po moim ojcu, który był uzdolniony artystycznie: pięknie rysował - wspomina z uśmiechem pani Janina. - Ale moje tworzenie traktowałam po trosze  jako pasję, a po części jak rodzaj znakomitej terapii i sposób na odreagowanie trudów codziennego życia - dodaje z przekonaniem.
Co istotne, pani Janina Biega swój talent wykorzystała również dla dobra podopiecznych, prowadząc Warsztaty Artystyczne, w których chętnie uczestniczyli uczniowie zarówno młodszych klas szkoły podstawowej, jak i maturzyści.
Odwiedzając dziś panią Janinę nie można wprost oderwać oczu od dziesiątków pięknych, oryginalnych przedmiotów jej autorstwa. Na gości ze ścian pokoju "spoglądają" twarze z obrazów - te "święte" i te całkiem "ludzkie", zachwycają antyczne postaci z amfor, skrzydlate anioły, japońskie papierowe ptaki i najróżniejsze małe dzieła sztuki.
Pani Janina z radością i dumą pokazuje również twórczość swoich "dzieciaków" - uczniów różnych klas, którym z powodzeniem zaszczepiła nie tylko zainteresowanie matematyką, ale i możliwość połączenia jej z poezją (!), sztuką, a nawet z... kabaretem. - Moi uczniowie szybko "łapali" artystycznego bakcyla i aktywnie brali udział w naszym matematycznym "tworzeniu". Cieszę się, że udało mi się przekazać im wiedzę w - mam nadzieję - oryginalny i interesujący sposób - dodaje, prezentując matematyczną "twórczość" swoich uczniów.
Większość z dzieł pani Janiny powstała już po zakończeniu jej pracy w szkole, stając się tym samym swoistą terapią poprzez sztukę, a z czasem wielką pasją. Owa niezwykła i oryginalna pasja tworzenia trwa do dziś.

Rozmawiali:  Violetta Gajek, Marek Duszyński
Zdjęcia: Violetta Gajek

Poniżej tekstu - GALERIA ZDJĘĆ

Czytany 480 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 13 kwiecień 2021 19:49

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

poniedziałek, wrzesień, 27, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik