W cieniu krużganków. Kilka wieków leskiego zamku Fot. Fundacja Krasickich

W cieniu krużganków. Kilka wieków leskiego zamku

Historia Leska Napisał  środa, 04 listopad 2020 04:23 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(1 głos)

LESKO, PODKARPACIE. Leski zamek, który nierozerwalnie związany jest z wizerunkiem naszego miasta, ma burzliwą i bogatą historię. Od powstania w XVI wieku kilkakrotnie zmieniał właścicieli, a dzisiejszy wygląd zawdzięcza ostatnim z nich - rodzinie Krasickich.

Zamek w Lesku jest jedną z wizytówek naszego miasta. Budowany jako budowla późnogotycka, był gruntownie przebudowywany, a po wielkim pożarze, praktycznie odbudowywany przez Franciszka Ksawerego Krasickiego według projektu Wincentego Pola.  Prace trwały przez 38 lat. Obiekt całkowicie zmienił swój pierwotny wygląd. Pol nadał mu kształt rezydencji klasycystyczno-neorenesansowej w stylu włoskim. Powstały też dodatkowe oficyny i oranżeria.

Po wojnie przeprowadzono wywłaszczenie dóbr prywatnych, a w roku 1956 zamek stał się własnością kopalni KWK "Makoszowy" z Zabrza, która wyremontowała zniszczony działaniami wojennymi obiekt. Odrestaurowany zamek stał się ośrodkiem wypoczynkowym dla górników.

Po restrukturyzacji własnościowej wypoczynkowych ośrodków górniczych, zamek przeszedł w ręce spółki skarbu państwa.

Zdjęcia: Fundacja Krasickich

zamek.lesko

zamek.lesko3

 

 

Czytany 769 razy Ostatnio zmieniany środa, 04 listopad 2020 04:33

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

sobota, grudzień, 04, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik