5 lat przedszkola "Wesoły Ludek" Arch. BDK Lesko

5 lat przedszkola "Wesoły Ludek"

Lesko i okolice Napisał  sobota, 12 listopad 2016 22:36 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(1 głos)

LESKO. Prężnie działające w naszym mieście Niepubliczne Przedszkole "Wesoły Ludek" obchodzi w tym roku swoje 5 urodziny. Przedstawiamy wywiad, jaki z dyrektor tej placówki, Joanną Podstawską przeprowadziła pani Bożena Czuryk, dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku.

B.CZ. - Pani Joanno „Wesoły Ludek” ma już 5 lat. Proszę mi powiedzieć: Jak to się wszystko zaczęło? Skąd pomysł na utworzenie tego typu placówki?

J.P. - Od zawsze marzyłam o otworzeniu własnej działalności gospodarczej ukierunkowanej na pracę z dziećmi. Już na studiach miałam pomysł, aby otworzyć przedszkole, jednak niestety nie dysponowałam tak dużym własnym wkładem finansowym. Wraz z mężem posiadaliśmy niewielkie oszczędności, które okazały się jedynie „kroplą w morzu” potrzebnych nakładów inwestycyjnych. I pewnego dnia dowiedziałam się, że można pozyskać fundusze europejskie na otworzenie własnej firmy. Postanowiłam wziąć udział w projekcie, lecz postawiłam nie na przedszkole, lecz na salę zabaw dla dzieci. Przeszłam do drugiego etapu w projekcie, ale jak widać, nie było mi pisane prowadzenie sali zabaw. Jednak nie poddałam się i napisałam drugi wniosek o dofinansowanie, tym razem na klub dziecięcy. Okazało się to „strzałem w dziesiątkę”. Pozyskałam dotację w BARR w Ustrzykach Dolnych, co pozwoliło mi odpowiednio doposażyć placówkę.

B.CZ. - Czy łatwo było znaleźć odpowiedni lokal? Kto Panią wspierał w jego odpowiednim dostosowaniu?

J.P. - W trakcie starania się o unijne dofinansowanie uzyskaliśmy zgodę księdza proboszcza oraz kurii na wydzierżawienie budynku parafialnego z przeznaczeniem na działalność klubu dziecięcego. Budynek wymagał generalnego remontu, co generowało kolejne (niemałe) koszty. Jednakże mam wielkie szczęście, ponieważ mam w swojej rodzinie dwóch wspaniałych mężczyzn - mojego męża i mojego tatę, na których zawsze mogę liczyć. To właśnie oni zajęli się przystosowaniem lokalu do obowiązujących restrykcyjnych przepisów.
Nie było łatwo. Same remonty, uzyskane odpowiednich pozwoleń trwało ok. 10 miesięcy, lecz w końcu się udało. Nie ukrywam, było wiele chwil zwątpienia i nieprzespanych nocy.

B.CZ. - Pani Joanno, skąd nazwa „Wesoły Ludek”? Kto ją wymyślił?

J.P. - Właśnie podczas jednej z takich „ciężkich” nocy przyśniło mi się, że placówka nazywała się „Wesoły Ludek”. Spodobało mi się to i tak zostało do dziś.

B.CZ. - Jakie były początki? Ile dzieci uczęszczało? Ile teraz?

J.P. - Klub dziecięcy został otworzony 15.10.2011 r. W pierwszym roku działalności uczęszczało do placówki 8 dzieci (w tym dwie moje córki), ale z biegiem czasu grupa powiększała się, ponieważ zapisywane zostały kolejne dzieci. We wrześniu 2012 r. przekształciłam klub dziecięcy w niepubliczne przedszkole, co pozwoliło mi na przyjmowanie dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat oraz prowadzenie przygotowania dzieci do szkoły. Od września 2016 r. nasza placówka powiększyła się o dwa nowe oddziały. W chwili obecnej do naszego przedszkola uczęszcza 45 dzieci.

B.CZ. - Jak wygląda proces edukacyjny? Jakie zajęcia się odbywają?

J.P. - Z roku na rok nasze przedszkole prężnie się rozwija. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców wprowadzane zostają coraz to nowsze i atrakcyjniejsze zajęcia, które nie pociągają za sobą dodatkowych kosztów. Co roku odwiedzają nas różne teatry ze spektaklami dla przedszkolaków (teatr żywego aktora, teatr lalkowy itp.), prowadzone są m.in. zajęcia z logorytmiki, glottodydaktyki, Metody Dobrego Startu, j.angielskiego, zajęcia gimnastyczne na hali sportowej. Ponadto współpracujemy z wieloma lokalnymi instytucjami, np. z biblioteką miejską, gdzie prowadzone są cykliczne zajęcia biblioteczne, policją - zajęcia dotyczące bezpieczeństwa, itp.  

B.Cz. – Prowadzenie tego typu placówki wymaga zatrudnienia odpowiedniego personelu? Jak to wygląda u Pani?

J.P. - W naszej placówce pracuje w pełni wykształcony personel, pełen pomysłów, zaangażowania, kreatywności. Do chwili obecnej współpracowałam z 16 wspaniałymi osobami: J.Mazur (nauczyciel w latach 2011-2014), P.Krystyńska (nauczyciel w latach 2012 - dziś), G.Grzybowska (pomoc nauczyciela w latach 2013-2014), A.Bogdan (nauczyciel w 2015 r.), M.Pieron (pomoc nauczyciela w latach 2015-2016) oraz G.Dąbrowiecka (nauczyciel gimnastyki korekcyjnej), A.Lis (nauczyciel tańca), K.Pałys (nauczyciel logorytmiki).

B.Cz. – Dziękuję Pani za rozmowę i życzę dalszych wspaniałych jubileuszy i samych sukcesów zawodowych i osobistych.


W chwili obecnej grono pedagogiczne przedszkola "Wesoły Ludek" to:

*mgr Joanna Podstawska - dyrektor i nauczyciel przedszkola, magister pedagogiki - ukończone kierunki: edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym oraz pedagogika opiekuńczo- wychowawcza; ukończone szkolenia: sensoplastyka, licencja glottodydaktyki, kinezjologia edukacyjna, Metoda Dobrego Startu, Odimienna Metoda Nauczania Czytania, terapia sztuką, bajkoterapia, w trakcie studiów podyplomowych: nauczanie języka angielskiego oraz terapia pedagogiczna z wczesnym wspomaganiem,

*mgr Beata Demska - nauczyciel w grupie najmłodszej; magister filologii polskiej, dyplom ukończenia studiów podyplomowych z zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej; ukończony kurs języka angielskiego, kurs animatora zabaw dla dzieci; w trakcie studiów podyplomowych : Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,

*Anna Matuk - drugi nauczyciel w grupie najmłodszej; ukończone studia pedagogiczne z zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej,
*Karolina Orłowska - pomoc nauczyciela w grupie najmłodszej,

*Olga Skowrońska - nauczyciel w grupie 3-4 latków; ukończone studia pedagogiczne z edukacji wczesnoszkolnej z wychowaniem przedszkolnym; ukończone kursy: kurs „Teatr Lalek”, kurs animatora zabaw dla dzieci,

*mgr Joanna Osenkowska - drugi nauczyciel w grupie 3-4 latków; magister pedagogiki - ukończone kierunki: zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i edukacja przedszkolna oraz kształcenie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych; w trakcie studiów podyplomowych: praca z dzieckiem ze spektrum autyzmu,

*mgr Patrycja Müller - nauczyciel w grupie 4-5 latków; magister pedagogiki o kierunku zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna oraz terapia pedagogiczna; ukończone szkolenia: Metoda Ruchu Rozwijającego, rozbudzanie wyobraźni dziecka, ekspresja twórcza w pracy z dziećmi, analiza rysunków dzieci; w trakcie studiów podyplomowych: Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,

*Marcelina Latusek - pomoc nauczyciela w grupach starszych,

*mgr Dorota Górecka–Bazylewicz - przedszkolny logopeda oraz nauczyciel logorytmiki; magister pedagogiki.

Gratulujemy "Wesołemu Ludkowi" sukcesów w pracy, pomysłów i zaangażowania i życzymy powodzenia w kolejnych latach działalności :)

wesoly.ludek2

wesoly.ludek3

wesoly.ludek4

wesoly.ludek5

Czytany 2041 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

piątek, sierpień, 06, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik