Ludzie ludziom zgotowali ten los... Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Fot. Violetta Gajek / mojelesko.pl

Ludzie ludziom zgotowali ten los... Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Lesko i okolice Napisał  %PM, %06 %811 %2019 %18:%Lut wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Galeria 0
Oceń ten artykuł
(1 głos)

LESKO, PODKARPACIE. We wtorek, 29 stycznia Bieszczadzki Dom Kultury w Lesku był miejscem szczególnego wydarzenia - obchodów XI edycji Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tę piękną uroczystość uświetnił występ węgierskiego duetu "Gonda Bader Duo", prezentującego mistrzowskie wykonania muzyki klezmerskiej.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu  poświęcony jest przede wszystkim ofiarom nazistowskich prześladowań, ale - co znamienne - przy tej okazji przypomina się również "sprawiedliwych" - tych którzy, sami ryzykując życie, starali się ocalić innych, często obcych sobie ludzi od śmierci - dać im choćby szansę na przetrwanie.

Nasz region do czasu wybuchu II wojny zamieszkiwało tysiące rodzin żydowskich. W okresie międzywojennym w samym tylko Lesku ponad 60 proc. mieszkańców stanowili wyznawcy religii mojżeszowej.
Niemcy wkraczając na te tereny mieli plan eksterminacji Żydów. Powstał m.in. obóz pracy przymusowej Zwangsarbeitslager Zaslaw, będący tak naprawdę obozem zagłady.
To planowe wyniszczenie narodu nie udało się, mimo niezwykłej bezwzględności okupantów, a państwo Izrael po wojnie uhonorowało tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" tysiące osób, które ryzykując własne życie przyczyniły się do ocalenia wielu Żydów.
Wśród "Sprawiedliwych" byli również i mieszkańcy Podkarpacia, także leszczanie, dlatego coroczne obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu mają szczególne znaczenie, bo historie opowiedziane przez gości obchodów tyczą się miejsc i ludzi nam bliskich. To żywa historia i dowód na wielką odwagę.

Na styczniowym spotkaniu w Bieszczadzkim Domu Kultury swoje prelekcje poświęcone historii holokaustu na Podkarpaciu wygłosili dr Joanna Potaczek i Grzegorz Oleniacz.
Trudny temat, opowiedziany przez pryzmat historii konkretnych ludzi i powodów, jakie sprawiały, że ryzykowali życie dla ocalenia innych, zapadł w pamięć każdego słuchacza.
Jeszcze dobitniej unaoczniały grozę tamtych czasów historie opowiedziane przez bliskich osób, które ratowały żydowską ludność w naszym regionie.
O swoich rodzicach, uhonorowanych tytułem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" opowiadał m.in. Romuald Zwonarz.

Bardzo dobrze stało się, że Dzień Ofiar Holokaustu już po raz kolejny obchodzony jest w naszym mieście. Ludność żydowska była ważną częścią społeczności Leska i jej historia powinna stanowić nierozerwalną część historii zarówno miasta, jak i regionu.
(md)

Poniżej tekstu - GALERIA ZDJĘĆ ze spotkania w BDK Lesko.

Fot. Violetta Gajek

Czytany 400 razy Ostatnio zmieniany %PM, %06 %840 %2019 %19:%Lut

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

wtorek, lipiec, 16, 2019

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik