Początek końca maseczek? Kolejny etap luzowania obostrzeń już od soboty Fot. Pixabay / Klaus Hausmann

Początek końca maseczek? Kolejny etap luzowania obostrzeń już od soboty Wyróżniony

AKTUALNOŚCI Napisał  środa, 27 maj 2020 18:03 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(1 głos)

POLSKA. Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przedstawili zasady wprowadzania czwartego etapu odmrażania życia gospodarczego i społecznego w naszym kraju. Pierwsze zmiany już od soboty.

Czwarty etap odmrażania życia Polaków idzie dalej w łagodzeniu obostrzeń, niż się spodziewano. Wprowadzanie zmian zostało podzielone na dwa etapy - jedne wejdą w życie już w najbliższą sobotę, 30 maja, inne - tydzień później - 6 czerwca.

Mniej maseczek
Już od soboty będziemy mogli pożegnać się z maseczkami, zniesiony bowiem zostanie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, ale z zachowaniem dystansu ok. 2 m od pozostałych osób.
Maseczki nadal jednak trzeba będzie nosić m.in. w komunikacji miejskiej oraz zamkniętych przestrzeniach publicznych, takich jak sklepy, urzędy czy galerie handlowe.

Pójdziemy do kina i teatru
W czwartym etapie odmrażania gospodarki zostaną wreszcie otwarte kina i teatry (od 6 czerwca).  Decyzja o otwarciu będzie należeć do ich właścicieli. Co istotne, otwarcie np. teatru stanie się możliwe, ale nie przymusowe. Trzeba też podkreślić, iż otwieraniu obiektów kultury towarzyszyć będą pewne ograniczenia. Np. widownie będą mogły być wypełnione w 50 proc. Trzeba będzie także założyć maseczki.
Znikają limity osób, m.in. w kawiarniach i restauracjach. Dzięki temu będzie się można do nich wybrać w dowolnym towarzystwie i zająć wybrane miejsca przy stolikach. Wcześniej można to było robić tylko w gronie rodziny albo współlokatorów. Ale (nie do końca wiadomo po co), podczas wchodzenia do restauracji czy wychodzenia do toalety maseczkę trzeba będzie założyć.

Kościoły bez limitu
Zniesione zostały ograniczenia dotyczące miejsc kultu religijnego. Teraz będzie mogła w nich przebywać dowolna liczba osób, ale - przy zachowaniu dystansu 2 m i konieczności używania maseczek.

Wracają wesela i małe koncerty
Od 30 maja dopuszczalne będą zgromadzenia do 150 osób pod warunkiem zachowania między uczestnikami odpowiedniej odległości oraz zakrywania przez nich ust i nosa. Ostateczna decyzja będzie tu jednak należeć do inspektorów sanitarnych, którzy mogą ich zakazać takich zgromadzeń w miejscach będących ogniskami wirusa. Podobny limit - 150 uczestników - będzie obowiązywał podczas koncertów plenerowych, które także mogą być organizowane od najbliższej soboty.

Od 6 czerwca będzie można również organizować wesela, pod warunkiem że liczba uczestników nie przekroczy 150 osób. Weselnicy będą mogli się natomiast bawić bez maseczek.

W sobotę 6 czerwca, ruszą siłownie i - wbrew wcześniejszym przypuszczeniom - do pracy wrócą nie tylko kluby fitness, ale też sale zabaw, baseny i parki rozrywki.

(md)

Czytany 399 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

czwartek, styczeń, 28, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik