Można uzyskać pomoc osobistego asystenta osoby niepełnosprawnej. Informacja urzędu miasta Wyróżniony

AKTUALNOŚCI Napisał  środa, 27 styczeń 2021 23:32 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(1 głos)

LESKO, PODKARPACIE. Osoby niepełnosprawne oraz opiekujące się dzieckiem niepełnosprawnym mogą zgłosić do MOPS-u zapotrzebowanie na pomoc osobistego asystenta. Warunki uzyskania pomocy - poniżej. Można również zgłaszać się do wykonywania nfunkcji asystenta - wymagania: poniżej.

Warunki uzyskania pomocy asystenta:

1. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną posiadającą orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne).

2. Jeśli opiekujesz się dzieckiem do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz o  konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

3. Jeśli potrzebujesz wsparcia asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w codziennym funkcjonowaniu – zadzwoń do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lesku pod nr tel. 13 469 66 51 lub wyślij zgłoszenie na adres: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, 38-600 Lesko, ul. Parkowa 1


W czym pomoże asystent:

- wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
- zakupach, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika programu przy ich realizacji;
- załatwianiu spraw urzędowych;
- nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
- korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
- wykonywaniu czynności dnia codziennego (w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej).

Wsparcie asystenta w pierwszej kolejności jest skierowane do osób wymagających wysokiego poziomu wsparcia, w tym osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją.
Osoba niepełnosprawna lub opiekun prawny ma prawo wyboru osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta.


Jeśli dysponujesz odpowiednimi kwalifikacjami i chcesz zostać asystentem osoby niepełnosprawnej - zgłoś się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lesku przy ul. Parkowej 1 (parter), tel. 13 469 66 52.

Usługi asystenta mogą świadczyć:
- osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny;
- osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu;
- osoby wskazane przez uczestnika programu lub jego opiekuna prawnego.
W przypadku, gdy usługa asystenta będzie świadczona na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, wymagane jest także zaświadczenie psychologa o braku przeciwwskazań do wykonywania czynności przez asystenta.

Źródło: UMiG Lesko

asystent.opiekun1

Czytany 131 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 styczeń 2021 23:46

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

piątek, luty, 26, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik