Dokument Polski / Władysław Ślesicki

Tak budowano drogi w Bieszczadach

Z lamusa Napisał  sobota, 19 grudzień 2015 23:55 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Media 0
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ten film odnaleziony w zasobach "Dokumentu Polskiego" to poetycka opowieść o czasach dawno minionych i ludziach, którzy przecierali bieszczadzkie szlaki, kiedy wymagało to niezwykłej siły, charakteru i odwagi. Rok produkcji - 1958...

Autor tego obrazu - Władysław Ślesicki (1927-2008) - studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1955 roku ukończył Wydział Reżyserii na PWSF w Łodzi.
Pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Za swoją pracę reżysera i scenarzysty otrzymał m.in. nagrodę indywidualną II stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1969), Nagrodę Filmowców Polskich (2007), a w 1976 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jego utwory, niespieszne, unikające politycznych odniesień, stanowią  jedno z najważniejszych ogniw w łańcuchu artystycznych dokonań Polskiej Szkoły Dokumentu. Nazywano je „poezją konkretu”, „balladami dokumentalnymi”, „kinem poetyckim” i  „powieściami dokumentalnymi”.

Spójrzmy zatem na ludzi, czasy i Bieszczady, jakich dziś już nie spotkamy. Dzięki Władysławowi Ślesickiemu nie zostaną zapomniane. (md)

Czytany 3521 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

wtorek, styczeń, 19, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik