Premiera spektaklu "Jedno życie leskie". Wydarzenie online

ROZRYWKA Napisał  czwartek, 26 listopad 2020 18:21 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

LESKO, PODKARPACIE. Bieszczadzki Dom Kultury oraz Urząd Miasta i Gminy Lesko zapraszają spektakl "Jedno życie leskie", który będzie miał swoją premierę online w piątek o godz. 18.00 na stronach Bieszczadzkiego Domu Kultury oraz gminy Lesko.

„Dlaczego się na to zdecydowałem? Ja – Józef Zwonarz, mieszkaniec Leska. Dlaczego ryzykowałem w czasie II wojny światowej utratę życia, własnego i moich najbliższych, ukrywając w piwnicy przez 22 miesiące rodzinę doktora Natana Wallacha? Bo życie to jedność. Wszyscy, czy to Polak, Żyd, Ukrainiec lub Niemiec czujemy podobnie. Człowieczeństwo to jedność współistnienia na ziemi, tylko czasem ludzie o tym zapominają. Wówczas rodzi się zło, które niszczy człowieka. Nie możemy na to pozwalać, nigdy! Niezależnie od tego, jak bardzo się różnimy i w jakiego Boga wierzymy lub nie. Bo zrodzony ze zła demon tak samo wszystkich dotyka cierpieniem. A za zwycięstwem dobra zawsze stoi jedność, a tym samym szczęście człowieka.” - tak w skrócie prezentuje się zapowiedź spektaklu, który już w najbliższy piątek, 27 listopada, o godz. 18.00 będzie miał swoją premierę online na stronach Bieszczadzkiego Domu Kultury oraz Gminy Lesko.
„Jedno życie leskie” to niezwykła historia o tragicznym losie Polaków i Żydów w czasie II Wojny Światowej na przykładzie mieszkańca Leska Józefa Zwonarza i rodziny Wallachów. Ta historia, jako jedna z niewielu zakończyła się pozytywnie dzięki bohaterskiej postawie kierowanej niezwykłą empatią do drugiego człowieka. Reżyserem, scenografem i autorem tekstów jest Jarosław Figura, którego mieszkańcy miasta poznali przy okazji otwartej w październiku wystawy w leskiej bibliotece. Piękną lekcję historii dopełni wyjątkowa muzyka, specjalnie skomponowana przez Julię Owczarek.
Spektakl jest kontynuacją wspomnianej wystawy z okazji 550-lecia nadania praw miejskich Lesku, a zarazem zwieńczeniem projektu, na który Bieszczadzki Dom Kultury otrzymał dofinansowanie ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

W związku z obowiązującymi restrykcjami oraz ograniczeniem działalności instytucji kultury spektakl nie może zostać przedstawiony z udziałem publiczności, stąd też forma online.
Premiera zostanie wyemitowana na Facebooku BDK oraz Miasta i Gminy Lesko. Film dostępny będzie również na kanale gminy Lesko w serwisie YouTube.
Zapraszamy!

Źródło: BDK Lesko

jedno.zycie.leskie

Czytany 214 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

wtorek, styczeń, 19, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik