poniedziałek, czerwiec, 14, 2021

Niecodzienny koncert w Sanoku. Krystyna Mazurówna wystąpi z córką - Ernestine Bluteau

Imprezy Napisał  sobota, 18 lipiec 2015 14:00 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(1 głos)

SANOK. Niecodzienne wydarzenie w sanockiej Szkole Muzycznej już w najbliższą niedzielę, 19 lipca. W Sali Koncertowej PSM zagoszczą: Ernestine Bluteau oraz Krystyna Mazurówna, które zaprezentują nadzwyczajny Koncert Fortepianowy.

Początek koncertu - godz. 17.00.

Wstęp wolny.

Ernestine Bluteau, (córka Krystyny Mazurówny) urodzona w Paryżu w roku 1977, posiada bogaty i zróżnicowany życiorys artystyczny. Po studiach w Szkole Baletowej i doświadczeniach z filmem (rola córki Gerarda Depardieu, a wnuczki Yves'a Montanda w filmie „Jean de Florette” w reżyserii Claude Berri) i po uzyskaniu matury matematycznej zdobyła licencję (w wieku lat siedemnastu!) na studiach filozofii, by wreszcie jednak definitywnie zająć się zawodowo muzyką.
W ramach wielorakich specjalizacji w tej dziedzinie ukończyła konserwatorium paryskie w klasie fortepianu, a potem i fletu, zdobywając każdorazowo Premier Prix Ville de Paris. Następnie uzyskała również pierwszą nagrodę studiując Orkiestrę Kameralną i zwróciła się też w kierunku akompaniamentu, otrzymując pierwsze miejsce w Wyższej Szkole Muzycznej w Orleanie, a następnie pogłębiając studia w tym samym kierunku (także uwieńczone Pierwszą Nagrodą) w Wyższym Konserwatorium w Paryżu.
Uczestniczy w koncertach i spektaklach muzycznych orkiestr kameralnych (trio z klarnetem i skrzypcami, inne trio z klarnetem i wokalistką sopranową, jak i zespoły muzyki współczesnej). Równolegle zajmuje się akompaniowaniem śpiewakom operowym i zespołom wokalnym, uczestniczy w pracy operowej jako szef śpiewu, piastując zarazem stanowisko profesorki – akompaniatorki w konserwatorium.
Pociąga ją scena, na której dzieli swoje doświadczenia z aktorami w spektaklach teatru muzycznego (spektakl „Historia żołnierza” Strawińskiego) i z tancerzami – jako pianistka, aktorka, kompozytor i akompaniatorka.
Interesują ją równolegle bardzo różne rodzaje muzyki, ma doświadczenia w różnorakich stylach – uczestniczy w koncertach i nagraniach nie tylko muzyki klasycznej, ale i piosenki francuskiej, jak też muzyki południowoamerykańskiej, afrykańskiej i elektronicznej.
Występowała ona z koncertami fortepianowymi solo (czeski Tesin, sala Teatru Wielkiego w Warszawie, sala Takt w Wiedniu, galeria sztuki w Łodzi, sala Kurier Plus w Nowym Yorku, Biblioteka Polska w Paryżu), często z licznymi recitalami śpiewaków i piosenkarzy, a także jako pianistka w koncertach orkiestrowych (kolejno pod dyrekcją Wolfganga Doernera, Jacques'a Merciera, Oliviera Holta, Benoit Fromangera, Jean-Luca Tingauda, Aurelien Hazan) i w formacjach orkiestr kameralnych (Trio Viesna, Ensemble Ophrys, koncerty fortepianowe na cztery ręce z Alice Dieval, w Ensemble Carlos Guastavino – kwartet wokalny i fortepian).

Jest także szefem chóru w produkcjach operowych („Vanessa” Barbera, „Rigoletto” Verdiego, „Flet Zaczarowany”, „Cossi van toutte” Mozarta, „Faust” Gounoda i inne).

Brała udział w spektaklach lirycznych i w przedstawieniach teatrów muzycznych, w których występuje jako pianistka, ale też i aktorka, takich jak: „Piotruś i wilk” i „Karnawał zwierząt” w 2011 w Ecla Theatre, „1929 lub miłość nie zna kryzysu” Compagne de Portail, „Opera czterech dziewcząt” – Compagne–In-Sense, „Pocałunek ogrodnika” – Baby Theatre, „Sen nocy letniej”, „La perichole” Offenbacha, „Historia Żołnierza” Strawińskiego z Didier Sandre.
Bierze udzial w festiwalach Operowych Spektakli Ulicznych, pracuje jako coach wokalny śpiewaków i aktorów (”Homme pour homme” Brechta). Otwarta na różne style muzyki, akompaniuje także piosenkarzom i piosenkarkom francuskim, interpretuje muzykę południowo – amerykańską, praktykuje improwizację z tancerzami, a także kieruje i śpiewa w grupie wokalnej saund-painting. Przez sześć lat (2002 – 2008) pracowała na stanowisku profesora – akompaniatora w Konserwatorium w Blanc-Mesnil.

Odbyła koncerty solowe w Polsce w Podkowie Leśnej, we Wrocławiu i 2 tournee po Podkarpaciu i Małopolsce, gdzie koncertowała w 2012 roku w Rzeszowie, Mielcu, Hyżnem oraz w Dębnie. W 2014 roku dała trzy koncerty w Rzeszowie oraz w Wierzchosławicach. W 2015 roku w ramach trzeciego tournee będzie koncertować w Przemyślu, Bolestraszycach, Ustrzykach Dolnych i Sanoku.

Krystyna Mazurówna (urodzona we Lwowie). 20 stycznia 2014 obchodziła swój Jubileusz „Trzy ćwierci do śmierci”. Polska tancerka i choreograf. Solistka baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Założycielka zespołu tańca nowoczesnego „Fantom”. Od 1968 roku mieszka w Paryżu. Tańczyła w spektaklu Josephiny Baker. Solistka „Casino de Paris”. Była choreografem w teatrze „Élysées Montmartre” w Paryżu. Założyła zespół „Ballet Mazurowna”. Zasiadała w jury w telewizyjnym programie „You Can Dance” (Po prostu tańcz) w TVN. Felietonistka publikująca we Francji w USA i w Polsce. Aktorka, modelka, konferansjerka i wykonawca 17 innych zawodów. Aktualnie właścicielka pokoi hostelowych w centrum Paryża.

Źródło: PSM Sanok

 

koncert Ernestine Bluteau1

Czytany 2591 razy Ostatnio zmieniany sobota, 18 lipiec 2015 14:15

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

poniedziałek, czerwiec, 14, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik