Nadchodzi luzowanie obostrzeń. Rząd otwiera hotele, kina i teatry Fot. gov.pl

Nadchodzi luzowanie obostrzeń. Rząd otwiera hotele, kina i teatry Wyróżniony

AKTUALNOŚCI Napisał  niedziela, 07 luty 2021 17:07 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

POLSKA. Już w ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzje rządu dotyczące luzowania części obostrzeń związanych z epidemią. Planowane zmiany dotyczą branży hotelarskiej oraz instytucji kultury. Od 12 lutego placówki tych branź będą mogły działać w ograniczonym zakresie.

Jak podkreślił premier Morawiecki, zmiany te są możliwe dzięki temu, że już od wielu tygodni obserwowana jest w naszym kraju stabilizacja zachorowań i polepszenie sytuacji, jeśli chodzi o zajętość łóżek covidowych oraz respiratorowych.
I tak, od 12 lutego zostaną otwarte hotele, miejsca noclegowe, kina, teatry oraz filharmonie i opery. Placówki te będą mogły działać w ograniczonym zakresie. Miejsca noclegowe oraz instytucje kulturowe będą mogły przyjmować gości do 50 proc. obłożenia.
Minister kultury Piotr Gliński doprecyzował, że w kinach i teatrach konieczne będzie noszenie maseczek, a spożywanie posiłków będzie tam zabronione.

Co istotne, podjęte decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku, 12 lutego, tak aby wszyscy mogli się odpowiednio przygotować i jednocześnie trzeba mieć na uwadze dynamiczną sytuację zarówno w Europie, jak i na świecie, m.in. pojawianie się kolejnych mutacji wirusa, co może spowodować konieczność przywrócenia obostrzeń w sytuacji wzrostu zachorowań.

Brak zgody na otwarcie restauracji (ogólnie gastronomii stacjonarnej) i lokali fitness premier Morawiecki tłumaczył tym, że wirus najlepiej rozprzestrzenia się w miejscach zamkniętych, gdzie nie stosuje się maseczek, dlatego restauracje, siłownie i kluby fitness będą dalej zamknięte.

Warto przypomnieć, że od 1 lutego obowiązują nowe zasady dotyczące  restrykcji sanitarnych. Rząd ponownie otworzył wszystkie sklepy w galeriach handlowych oraz galerie sztuki i muzea.

Zaostrzone restrykcje sanitarne zostały wprowadzone przez rząd tuż po świętach Bożego Narodzenia. Pierwotnie miały obowiązywać tylko do 17 stycznia, ale przedłużono je na początku do końca stycznia, a później do 14 lutego.

Czytany 103 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

piątek, luty, 26, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik