środa, czerwiec, 19, 2024

Rekonstrukcja bitwy pod Komańczą. Historia warta opowieści Fot. Violetta Gajek / mojelesko.pl

Rekonstrukcja bitwy pod Komańczą. Historia warta opowieści Wyróżniony

Bieszczady Napisała  poniedziałek, 13 czerwiec 2022 08:14 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę Galeria 0
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

KOMAŃCZA, BIESZCZADY. W minioną niedzielę, 12 czerwca, Komańcza gościła uczestników ciekawej imprezy - Rekonstrukcji Bitwy po Komańczą, stoczonej tu w 1915 r. przez wojska Austro-węgier i carskiej Rosji.

Wydarzenia tego dnia rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Komańczy. Po mszy dbyła się część oficjalna - przywitanie gości i uczestników widowiska, a po przemowach oficjeli niezwykłe artystyczne doznania zapewnił zebranym chóru "Soul" z Sanoka, prezentujący znakomite wykonania polskich pieśni patriotycznych.
Po koncercie zespołu "Soul" rozpoczęła się część główna tego dnia - rekonstrukcja bitwy pod Komańczą, do której doszło w roku 1915. W bitwie tej starły się wojska carskiej Rosji z oddziałami Cesarstwa Austro-Węgier.
Rekonstrukcję historyczną pasjonująco i realistycznie komentował prof. Andrzej Olejko - historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej.
Podczas tej inscenizacji zastosowano środki pirotechniczne, które dodały wydarzeniu jeszcze bardziej realnego efektu. W wydarzeniu udział wzięły także repliki samolotów z epoki, kilkukrotnie przelatujące nad toczącą się rekonstrukcją bitwy.
Po zakończeniu rekonstrukcji z bliska można było podziwiać umundurowanie oraz uzbrojenie poszczególnych grup rekonstrukcyjnych.
Dla widzów tego wydarzenia organizatorzy przygotowali także edukacyjną wioskę historyczną z licznymi atrakcjami, a także stoiska z artefaktami oraz regionalnymi potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich oraz koła łowieckie.
Organizatorem rekonstrukcji bitwy był wójt Gminy Komańcza oraz Gminny Ośrodek Kultury w Komańczy, patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: pan Tibor Gerencsér - konsul generalny Węgier w Krakowie oraz pan Stanisław Chęć - starosta Powiatu Sanockiego. 9md)

Źródło: GOK Komańcza

Zapraszamy do naszej GALERII ZDJĘĆ (poniżej tekstu), dokumentujących przebieg imprezy.

Zdjęcia: Violetta Gajek

Czytany 849 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 czerwiec 2022 08:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.