Rząd wprowadził w Polsce STAN EPIDEMII. Oznacza to możliwość kolejnych ograniczeń dla obywateli Kadr z wystąpienia premiera w TV.

Rząd wprowadził w Polsce STAN EPIDEMII. Oznacza to możliwość kolejnych ograniczeń dla obywateli Wyróżniony

AKTUALNOŚCI Napisała  sobota, 21 marzec 2020 08:37 wielkość czcionki Zmniejsz czcionkę Powiększ czcionkę 0
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

POLSKA. W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali, że w związku z pandemią koronawirusa w Polsce wprowadzony został stan epidemii. W prawie i sytuacji obywateli sporo to zmienia. Pojawiają się nowe obowiązki i prerogatywy - wszystko, by jeszcze bardziej wzmocnić możliwości zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa w społeczeństwie.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce w sobotę rano wyniosła 439 osób, a ponad 900 osób jest hospitalizowanych. Narastająca liczba zakażeń zadecydowała o podpisaniu przez ministra zdrowia rozporządenia wprowadzającego w Polsce stan epidemii.

Wśród najważniejszych zmian prawnych spowodowanych ogłoszeniem stanu epidemii jest możliwość wyznaczania nowych ról przez ministra zdrowia na terenie Polski (a za nim przez wojewodów na terenie województw), czyli delegowania wskazanych przez urzędników osób do pracy na obszarach, które są newralgiczne dla powstrzymania epidemii.  Stan epidemii oznacza zatem, że do szpitali zakaźnych będzie można kierować lekarzy również o innych specjalnościach.

Stan epidemii umożliwia także wprowadzenie "stref zero". Zgodnie z ustawą są to obszary, na których wystąpił stan epidemii, znajdujące się bezpośrednio wokół ogniska wirusa, podlegające ograniczeniom, w szczególności zakazom, nakazom oraz środkom kontroli.
Może to oznaczać w ekstremalnych sytuacjach przyrostu zakażeń nawet zamknięcie całych miast, a wjazd i wyjazd z nich będzie ograniczony. Mieszkańcy terytorium, które zostanie oznaczone jako strefa zero, będą zobligowani do pozostania w jego granicach.

Zarówno w przypadku stanu epidemii, jak i wcześniej wprowadzonego stanu zagrożenia epidemicznego rząd może zarządzać:
- czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się;
- czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych;
- czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy;
- zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
- obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych,
- nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych. Oznacza to m.in., że władze będą mogły przejmować chociażby środki transportu w celu przewożenia chorych,
- obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych.

W opinii ekspertów, wprowdzenie stanu epidemii oznacza, że sytuacja epidemiologiczna kraju - mimo dotychczasowych działań - pogorszyła się i zmierzamy coraz bardziej w kierunku stanu wyjątkowego. Najbliższe dni i tygodnie pokażą, czy zaostrzone środki przyniosą efekt w postaci zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Stan zagrożenia epidemicznego oraz stan epidemii wprowadzone zostały drogą rządowego rozporządzenia. Rada Ministrów może zarządzić też stan klęski żywiołowej, jeden z trzech wymienionych w Konstytucji RP stanów nadzwyczajnych (obok wyjątkowego i wojennego). Warto zaznaczyć, że w czasie stanu klęski żywiołowej oraz 90 dni po jego zakończeniu nie mogą się odbyć wybory ani referendum.

Natomiast stan wyjątkowy może wprowadzić Prezydent RP na wniosek rady ministrów na czas oznaczony, lecz nie dłuższy niż 90 dni, na części albo na całym terytorium kraju, jeśli zagrożone zostało bezpieczeństwo państwa lub jego obywateli.

Czytany 733 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Pogoda

sobota, grudzień, 04, 2021

Pogoda Lesko z serwisu

Zdjęcie dnia

Brak grafik